Czym jest piętrowy parking dla ciężarówek w wersji „smart”?

22 maja 2018
Transparking

Parkingi piętrowe – rozwiązanie na brak miejsc parkingowych w dużych miastach?

Smartfon, smartwatch, smart tv czy też smart parking właśnie – przedrostek „smart” jest ostatnio niezwykle popularny i bardzo chętnie używany w wielu dziedzinach naszego życia. Dosłownie oznacza on coś sprytnego, bystrego i inteligentnego -cechy obecnie bardzo pożądane. Okazuje się, że istnieją również parkingi w wersji smart, które mogą być naprawdę bardzo dużym udogodnieniem w pracy wszystkich kierowców ciężarówek. Warto dowiedzieć się, co je wyróżnia oraz w jaki sposób z nich korzystać, aby w pełni móc czerpać z możliwości, jakie oferują.

Zapotrzebowanie na miejsca parkingowe

Coraz większy popyt na wszelkiego rodzaju towary związany z coraz większym globalnym przyrostem naturalnym sprawia, że dotychczasowe możliwości logistyczne związane z transportem drogowym okazują się przestarzałe i niewystarczające Trzeba wyraźnie podkreślić, że nieprawdopodobny wręcz rozwój konsumpcjonizmu ma bezpośredni wpływ na ilość samochodów ciężarowych na drogach, a te, wraz z całą infrastrukturą drogową, coraz częściej są na to zupełnie nieprzygotowane.

Potrzeba wielu zmian i modernizacji, aby móc sprostać najważniejszym wymaganiom związanym z tą gałęzią transportu, wśród których na pierwsze miejsce wysuwa się zwiększenie ilości parkingów dostępnych dla ciężarówek. W przeciwieństwie do mniejszych samochodów, które mogą zaparkować praktycznie wszędzie, auta ciężarowe mają specjalne wymagania związane z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas ich postoju. Miasta rozrastają się w błyskawicznym tempie i coraz mniej w nich miejsca, które można by przeznaczyć na budowę parkingów.

Na szczęście inwestorzy zamiast szukać kolejnych lokalizacji, które spełnią ich oczekiwania, postanawiają w większości przypadków lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń – stawiają na budowę parkingów piętrowych.

Do współpracy przy tworzeniu parkingów zapraszają specjalistów potrafiących zwiększać ich wydajność, bezpieczeństwo właśnie oraz komfort użytkowania, dzięki którym te inwestycje mogą nosić miano „smart”.

Transparking

Nowoczesne i bezpieczne parkowanie

Parkingi piętrowe to żadna nowość w naszym kraju: może się nimi pochwalić wiele centrów handlowych, apartamentowców czy też biurowców. Niestety są one niemalże w stu procentach dostosowane wyłącznie do potrzeb samochodów osobowych i to też nie wszystkich – często pojawiają się liczne ograniczenia, na przykład te dotyczące aut napędzanych LPG.

Niedługo jednak może się to zmienić: coraz więcej mówi się o konieczności stworzenia parkingów o kilku kondygnacjach, które w całości lub też w znakomitej większości byłyby przeznaczone dla samochodów ciężarowych. Takie rozwiązania sprawdzają się doskonale w wielu europejskich krajach.

Niedawno w Luksemburgu na potrzeby jednego z działających tam przedsiębiorstw w siedem miesięcy stworzono czteropiętrowy parking, który w sumie może pomieścić aż 500 pojazdów. Co ciekawe, na jego najniższej kondygnacji stać może jednocześnie nawet 40 aut ciężarowych.

Smart parkingi w Polsce

Systemy usprawniające parkowanie najczęściej można spotkać na terenie firm i przedsiębiorstw oraz centrach handlowych. Zalicza się do nich nie tylko bardzo pomysłowe i efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, jak na przykład dzieje się to w Mikołowie, gdzie dzięki zastosowaniu specjalnej sześciopiętrowej konstrukcji zajmującej dwa miejsca parkingowe miejsce postoju ma aż 12 samochodów, ale także wszelkiego rodzaju udogodnienia, które usprawniają korzystanie z parkingu. Wymienić tutaj można na przykład specjalne ekrany wyświetlające liczbę wolnych miejsc na konkretnych kondygnacjach, czy też oparte o działanie licznych kamer aplikacje bezpośrednio wskazujące wolne miejsce. To ogromna oszczędność czasu, ponieważ nie musimy krążyć bez sensu po parkingu. Na razie w większości przypadków z tego rodzaju technologii korzysta się na prywatnych parkingach, ale coraz więcej miast wyraża zainteresowanie skorzystaniem z takich możliwości.

Pytanie zasadnicze sprowadza się jednak do odpowiedzi na pytanie, czy na parkingi piętrowe znajdą się funduszem? Kto zainwestuje w projekt, skoro nawet parkingi dla samochodów osobowych nie cieszą się popularnością, ponieważ są dla inwestorów nieopłacanie. Żeby inwestycja się zwróciła, opłata za godzinę postoju powinna wynosić  min. 7/8 zł. A takie ceny żaden kierowca nie zapłaci…

Autor:
×

Masz pytania? Napisz do nas

Dołącz do nas na facebook

Wprowadź poprawne imię i nazwisko.
Zadaj pytanie.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką PrywatnościNależy wyrazić zgodę